SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

„Idzie górnik drogą, piórko mu się kiwa,
wali grajek w bęben, trąbka mu przygrywa.
Piórka mu u czapki pięknie powiewają.
Na czarnym mundurze guziki błyskają.”

Z okazji zbliżającej się Barbórki w pierwszych dniach grudnia mieliśmy  przyjemność gościć w naszym przedszkolu Pana Przemysława Namiote – górnika z kopalni „Bogdanka”. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel, do czego potrzebny jest nam w codziennym życiu oraz, że św. Barbara jest patronką górników.


Dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się szanować trud oraz pracę górników. Gość zademonstrował przedszkolakom narzędzia i sprzęty, jakimi górnicy posługują się w swojej pracy: kilof, pochłaniacz ochrony gazu, lampa górnicza, maska ochronna.

Górnik przybył do nas w odświętnym stroju, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska ubraniu gościa. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła czapka – czako górnicze z pióropuszem. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania, urabiania rud węgla i drążenia szybów. Miotełka do czyszczenia otworów strzałkowych, którą górnik trzymał zatkniętą za taśmę na kapeluszu, zamieniła się w zamocowany z lewej strony pióropusz z piór. Kolory pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny –górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.

Dopełnieniem  ciekawego  spotkania  było  wykonanie  pamiątkowych  zdjęć  z  górnikiem.

Spotkanie zakończyły brawa dla gościa, wręczenie podziękowania oraz zaśpiewanie przez przedszkolaki piosenki.
Serdecznie dziękujemy za przybycie, zaangażowanie i poświęcony czas!

Przekazujemy staropolskie pozdrowienie górnicze: szczęść Boże!

S. Wojnowska