SPOTKANIE Z STRAŻAKIEM

Jednym z celów podstawy programowej wychowania przedszkolnego jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. 7 lutego przedszkolaki z grupy „Zajączki” i „Jeżyki”  gościły strażaka – Pana Pawła Wróbla- młodszego aspiranta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie, który jest tatą  Eryka z grupy „Zajączki”.

Przedszkolaki z  wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mogły poznać specyfikę pracy strażaków, nowe umundurowanie strażackie: kurtka techniczna używana do pożarów i specjalne obuwie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują
m. in. czujnik bezruchu, czujka alarmująca o pożarze, wąż strażacki, czujka tlenku węgla, nóż pożarniczy, hełm strażacki. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły wiedzę dotyczącą właściwego zachowania podczas pożaru. Dzięki takim spotkaniom dzieci wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych,  zaznajamiają się z sytuacjami, w których należy korzystać z numerów alarmowych. Przedszkolaki pomogły panu strażakowi zwijać węża strażackiego. Utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwilę wszyscy mali uczestnicy spotkania mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i umundurowanie.

Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakowi wręczając podziękowanie i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.

Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi za piękne spotkanie i ukazanie roli strażaka w codzienności.

M. Krupa, S.Wojnowska