ZABAWY W TEATR U ZAJĄCZKÓW

Dziecko w wieku przedszkolnym ma naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach ekspresji: w mowie, ruchu, geście, rysunku, śpiewie i tańcu. W przedszkolu organizowane są zabawy i zajęcia rozwijające spontaniczną kreatywność dzieci. Zabawa w teatr może być jednym z nich -interesującym działaniem oraz efektem doświadczeń i osiągnięć dzieci. Teatr jest dla dzieci rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć, a odtwórca roli ma okazję realizować swoje marzenia, by stać się kimś innym.

Inspiracją do zorganizowania w grupie ZAJĄCZKI- ,,Teatrzyku Małego Przedszkolaka” był udział dzieci w przedstawieniu teatralnym pt.,,Cudowna lampa” wystawionym w przedszkolu przez profesjonalnych aktorów ze studia ,,Pod Jabłonią”.

Następnego dnia , przy niewielkim wsparciu nauczyciela, dzieci zorganizowały teatralną garderobę. Wybierały i kompletowały stroje i rekwizyty, rozwieszały je na wieszakach, przymierzały i prezentowały kolegom. Było przy tym dużo śmiechu, rozmów w małych grupach, odnoszenia się do książek i szukania podpowiedzi i inspiracji. Po śniadaniu dzieci podjęły zabawę w teatr. Część zasiadła na zorganizowanej z krzesełek widowni, a grupa dzieci zajęła się organizowaniem dla nich przedstawienia. Były dyskusje, wybieranie strojów i efekt finalny – odgrywanie scenek. Na uwagę zasługują wypowiadane przez dzieci dialogi z bogatym słownictwem, a przy tym wymowne gesty, pozy, ruch ciała i pewność ę pt. ,,Trzy małe świnki” z użyciem pacynek. Mali aktorzy rozstawili na stoliku drewniany teatrzyk z otwieranymi okienkami i rozpoczeli przedstawienie. Wymyślali teksty wypowiadane przez poszczególne postacie, tonem głosu budowali zaciekawienie i napięcie. Tworzyli niespodziewany zwrot akcji.

Innym razem dzieci samodzielnie dokonały wyboru formy teatralnej z uwzględnieniem swoich zdolnośći, chęci i predyspozycji. Na uwagę zasługiwała grupa dzieci bawiących się kukiełkami zrobionymi z papieru i skrawków materiałów. Inscenizowały bajkę pt.,,Czerwony Kapturek”. Decydującym środkiem wyrazu były słowa i aktorzy-kukiełki. Przedstawienie było wystawione na scenie ze stolika. Czerwony Kapturek śpiewał, bawił się ruchem. Wilk odgrywał swoją rolę ruchem przy minimalnym udziale głosu. Leśnicy i Babcia swoje kwestie wypowiadali pewnie i śmiało. Wokół występujących zgromadziło się wielu widzów zainteresowanych wspaniałą grą aktorską kolegów z grupy.

Każdy dzień, każda uroczystość w przedszkolu jest dobrą okazją do przedstawień teatralnych. Wprowadzanie przedszkolaków w świat sztuki przynosi dzieciom wiele korzyści i rozwija ich kreatywność, doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, rozwija płynność ruchów, zwiększa poczucie własnej wartości.

Cykl zajęća i zabaw pt.,,Teatrzyk Małego Przedszkolaka” dał dzieciom okazję do uczestniczenia w różnych formach teatralnych ,

  • dzieci poznały terminy związane z teatrem,
  • uczyły się kultury odbioru sztuki,
  • rozwijały wrażliwośći estetyczną oraz twórczą wyobraźnię i fantazję,
  • dzieci miały możliwość wyrażania w sposób werbalny i za pomocą różnych środków wyrazu różne stany emocjonalne,
  • mali aktorzy uczyli się współdziałania, planowania i organizowania pracy w grupie oraz aranżacji i dekoracji przestrzeni.

Najważniejsze i dominujące było rozwijanie kreatywności w różnych wymiarach i na różnych poziomach działalności w zakresie edukacji teatralnej.

Małgorzata Krupa