ZABAWY Z PIŁKĄ

Czas wakacji oraz piękna pogoda sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu. Jest wiele aktywności wymagających różnorodnych przyrządów lub szczególnego rodzaju podłoża lub przestrzeni. Jednak piłka od pokoleń jest wszechstronnym elementem różnych zabaw i gier. Piłka to dla dzieci cudowny przedmiot. Jest najbardziej popularnym przyrządem w ćwiczeniach sportowych oraz w swobodnej zabawie. Można ją rzucać i łapać, turlać, odbijać, kozłować, kopać … Systematyczne ćwiczenia z piłką pozwalają rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową, zdolność spostrzegania, lateralizację, orientację w schemacie własnego ciała, świadomość przestrzeni i odległości. Zabawy z piłką przygotowują dzieci do gier sportowych, wnoszą wiele radości, rozwijają umiejętność pozytywnej rywalizacji, jednocześnie wzmacniając w dziecku pewność siebie.

I. Wrzuć piłkę do pudełka
Stawiamy na podłodze pudełko, wyznaczamy linię startową. Zadaniem dziecka jest wrzucić piłkę trafnie do pudełka. Prosta zabawa, która daje dużo radości. Ćwiczy celne rzucanie, koordynację ręka – oko, a także wyzwala sporo emocji związanych ze zdrową rywalizacją.

II. Piłka na sznurku
Do małej i miękkiej piłeczki przyczepiamy sznurek, następnie całość podwieszamy na takiej wysokości, aby dziecko swobodnie mogło dosięgnąć do piłki. Do zabawy potrzebna będzie dodatkowo paletka lub rakietka. Zadaniem dziecka jest odbijanie piłeczki. Zabawa będzie doskonała!

III. Piłka i paletka
Inną wersją zabawy z paletką jest gra, w której rodzic i dziecko stają naprzeciwko siebie w pewnej odległości. Wykorzystujemy średniej wielkości miękką piłkę (np. plażową), którą rodzic rzuca w stronę dziecka. Zadaniem dziecka jest celne odbicie piłki przy pomocy paletki. Zadanie jest dość wymagające, ale dostarcza mnóstwo radości.

IV. Ringo

Do zabawy potrzebować będziemy małej piłki oraz kilku obręczy w różnych kolorach. Ustawiamy piłkę w wybranym miejscu, tak aby dookoła była wolna przestrzeń. Obręcze rzucamy tak, aby znalazły się jak najbliżej piłki. Mistrzostwem jest umieszczenie piłki w ringu. Powodzenia!

V. Golf
Wystarczy kartonowe pudełko, kilka małych kolorowych piłeczek oraz makaron do pływania. Wspólnie z dzieckiem wykonana stacja golfowa będzie zachęcała do wesołej zabawy.

VI. Pochylnia


Z różnorodnych tub, rurek lub pojemników tworzymy tor dla piłek, zakończony oczywiście miejscem zbiorczym np. koszykiem lub pudełkiem. Przez taki tor możemy wysyłać nie tylko różnorodne kolorowe piłeczki, ale także małe autka, kamyki, kasztany itp. Podczas zabawy warto zorganizować wyścigi, czyja szyszka pierwsza pokona trasę.

VII. Wyścigi
Wyścigi w rzędach sprawiają dużo radości i śmiechu. Dzieci przenoszą piłki w parach, trzymając ją plecami, czołami, barkami, kolanami, dwoma palcami (np. wskazującymi) itp. Wyścigi te można także łączyć z przechodzeniem przez slalom.

VIII. Wieża
Potrzebujemy trzy kije o długości około jednego metra, które opieramy o siebie ostrożnie wierzchołkami. Budujemy w ten sposób piramidę – wieżę. Każdy uczestnik zabawy rzuca małą piłkę z wyznaczonej wcześniej odległości od wieży, próbując w ten sposób przewrócić wieżę. Zamiast rzucać piłką, można ją toczyć podobnie jak w grze w kręgle.

IX. Pingwiny
Jest to inna wersja wyścigów z piłką. W tej zabawie może uczestniczyć kilkoro dzieci. Umieszczamy średniej wielkości piłkę między nogami na wysokości kolan lub kostek. Wyznaczamy linię startu, gdzie ustawiają się wszyscy uczestnicy zabawy. Zadaniem dzieci jest skakanie obunóż z piłką trzymaną przez kolana lub kostki. Kto pierwszy przybędzie na linię mety i nie zgubi piłki, ten wygrywa. Piłkę można też przenosić: na zewnętrznej stronie dłoni, trzymając ją w zgiętym łokciu, skacząc na jednej nodze z piłką trzymaną pod brodą itp.

X. Labirynt

Przygotowujemy planszę z prostym labiryntem, wyklejamy labirynt z plasteliny lub układamy do z kloców. Do zabawy wykorzystujemy piłeczkę pingpongową lub kolorowe pomponiki. Ćwiczenie polega na toczeniu piłeczki oddechem – delikatnie dmuchamy na piłeczkę, aby kierować jej ruchem jednocześnie pokonując wyznaczony labirynt. Dla lepszej precyzji można do dmuchania wykorzystać słomkę. Piłeczkę możemy także dmuchać po wyznaczonym torze np. wyklejonym z taśmy, segregować kolorowe pomponiki wdmuchując je do odpowiednich pól lub wdmuchiwać piłeczki do kubeczka.

Życzę wszystkim udanych wakacyjnych przygód!
Pozdrawiam bardzo serdecznie – Pani Sylwia

Polecane strony i pozycje źródłowe:
educarium.pl
https://www.coverbaby.pl/
www.mojedziecikreatywnie.pl
www.kreatywniewdomu.pl