WIERSZOWANIE NA DYWANIE

Grupa Liski rozpoczęła dziś przygodę z „wierszowaniem”. Na początek pani Magda uchyliła rąbka tajemnicy i przedszkolaki dowiedziały się co to takiego jest wierszowanie, co będą robiły na zajęciach, czego mogą się nauczyć i jak się będą bawić. Następnie, wspólnie z panią, stworzyły mapę skojarzeń, a także bliżej poznały postać poety, którego wiersze będą im towarzyszyły podczas zajęć. Na koniec przygotowały „Zakątek poety”, w którym znalazły miejsce książki, wiersze, zdjęcia, ilustracje i ciekawostki z życia Jana Brzechwy, które dzieci przyniosły z domu.

Jak Państwo doskonale wiedzą żyjemy w świecie, w którym słowo coraz częściej wypierane jest przez obraz, a miejsce książek zajmują gry, telewizja i Internet. Dzieci dorastają w świecie ubogim językowo. Dlatego gorąco zachęcam WSZYSTKICH, nie tylko liskowych, Rodziców  do czytania dzieciom książek. Słuchając czytanej książki dziecko doświadcza magicznej siły słów, rozwija i wzbogaca swoje słownictwo, rozpoznaje uczucia i emocje swoje i innych, zdobywa wiedzę o sobie, otaczającym je świecie. Rozwija i doskonali kompetencje poznawcze, jak myślenie, pamięć czy mowę oraz kompetencje komunikacyjne. Czytanie dzieciom książek ma wiele zalet, a najważniejsze z nich starałam się zebrać w ulotce, z którą mogą się Państwo zapoznać w tym artykule lub w przedszkolu (zostały rozłożone w szatniach i holu przedszkola).

Magdalena Cieślik- logopeda

ZALETY CZYTANIA DZIECIOM KSIĄŻEK

Niektóre dzieci zakochują się w książkach od pierwszego zdania, jakie przeczyta im rodzic. Inne potrzebują nieco więcej czasu i zachęty ze strony bliskich, którzy pokażą, że wspólne czytanie przynosi wiele radości i przyjemności. Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

 • Zaspakaja jego potrzeby emocjonalne: miłości, uwagi, stymulacji;
 • Buduje więź między rodzicem a dzieckiem;
 • Uspakaja, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa;
 • Wzmacnia poczucie własnej wartości;
 • Uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę w mówieniu;
 • Uczy myślenia logicznego, przyczynowo-skutkowego i krytycznego;
 • Rozwija wyobraźnię i kreatywność;
 • Poprawia koncentrację;
 • Rozbudza gotowość do samodzielnego czytania i pisania;
 • Przynosi wiedzę o otaczającym świecie, ludziach i przedmiotach;
 • Rozwija wrażliwość moralną;
 • Rozwija poczucie humoru;
 • Dostarcza wzorców osobowych, uczy jak mówić o swoich emocjach i potrzebach;
 • Jest zdrowa ucieczką od nudy i niepowodzeń.
 • Pozwalają rozwijać hobby, zainteresowania, i zaspokoić ciekawość w każdej dziedzinie.

Jeśli chcemy aby dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im w domu dla przyjemności.