PALMA WIELKANOCNA – WARSZTATY U ZAJĄCZKÓW

” Zrobiona z wierzbowych gałązek,
z suszonych kwiatów i wstążek,
Daję Ci palmę w darze,
bo tak stary zwyczaj karze…”

W corocznym obrzędowaniu wiosennym oraz świątecznym Palma Wielkanocna, dawniej zwana  ” zieloną gałązka ” pełni znaczącą rolę w kulturze oraz tradycji naszego regionu.
W ramach realizacji kolejnego zadania z projektu ” Piękna Nasza Polska Cała ” przekonać się o tym mogły dzieci z grupy Zajączki uczestnicząc w warsztatach z udziałem twórcy ludowego Pani Wiesławy. Dzieci dowiedziały się jak przebiega cały proces powstawania Palmy Wielkanocnej począwszy od zbioru traw i zbóż takich jak : wiekuistka , kanar, bukszpan czy drżączka. Następnie malowanie wybranych materiałów oraz samo wykonanie palmy.
Najwięcej radości sprawiło Zajączkom samodzielne wykonanie Palmy Wielkanocnej. Starannie dobierały poszczególne elementy przez co każda stworzona palma była oryginalna i wyjątkowa.
Warsztaty wzbudziły w dzieciach wiele emocji, pozwoliły nabyć nowe umiejętności, a przede wszystkim wspólnie podtrzymywać tradycje i obcować z kulturą. Barwne palmy czekają teraz na Niedzielę Palmową.

Emilia Truszkowska, Małgorzata Krupa

Font Resize
Contrast