Biedronki

15Gru2020

Gdy złote gwiazdki błysną na niebie,
Święty Mikołaj przyjedzie do Ciebie.        
Ma sanie złote, wór z mnóstwem rzeczy,
a wszystko to jest dla grzecznych dzieci. „

Jak co roku o tej porze święta się zbliżają z tej okazji BIEDRONECZKI przedstawienie miały 15 grudnia 2020 r. Świąteczne spotkanie nosiło tytuł „MIKOŁAJKOWY  ZAWRÓT GŁOWY”. Przedszkolaki poprzez wiersze i piosenki opowiedziały o ciężkiej pracy Świętego Mikołaja w okresie przedświątecznym, jak również chciały Mu podziękować za prezenty, a przybyłych gości Panią dyrektor Iwonę Kożuchowską, Panią wicedyrektor Beatę Guz  oraz kochanych rodziców  drogą medialną wprowadzić w  miły świąteczny nastrój.

[…]
11Gru2020

Kolorowe świeczki,
kolorowy łańcuch.
Wkoło choineczki
przedszkolacy tańczą.
Serduszko z piernika,
pozłacany orzech.
Ciepło jest w przedszkolu,
chociaż mróz na dworze.
Za oknami – wieczór,
Złota gwiazdka błyska.
Bawi się w przedszkolu
dziś rodzinka bliska.
Dziadzio siwobrody,
wędruje po dworze.
Niesie do przedszkola
podarunki w worze.

[…]
9Gru2020

Przedszkolny konkurs literacki „Z pamiętnika Świętego Mikołaja” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Prace zgłoszone do konkursu były bardzo pomysłowe, a oryginalne historie wymyślone przez dzieci z powodzeniem mogłyby się znaleźć w pamiętniku św. Mikołaja.
Jury miało trudne zadanie, gdyż wszystkie prace były ciekawe i niepowtarzalne. Wnikliwie zapoznało się ze wszystkimi pracami i po długich obradach postanowiło przyznać w konkursie 8 WYRÓŻNIEŃ. O wyjątkowości tych prac zadecydowały: ciekawe i kreatywne ujęcie tematu, wkład pracy dziecka oraz estetyka wykonania.

[…]
9Gru2020

Dnia 09 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego pt.” Z pamiętnika Świętego Mikołaja” organizowanego przez p. M. Cieślik i p. A. Woźniak. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, pomysłowości i inwencji twórczej, doskonalenie kompetencji językowych. rozwijanie zasobu słownictwa oraz myślenia przyczynowo – skutkowego. Zadanie wymagało również zaangażowania rodziców. Do komisji konkursowej wpłynęły trzy prace z grupy Biedronki. Ich autorkami były: Hania Kusyk, Iga Jabłońska i Hania Polak. Prace dziewczynek były niezwykłe. Odznaczały się pomysłowością i kreatywnością. Nagrodę za swoją pracę otrzymała Iga Jabłońska. Wszystkim dziewczynkom wręczono dyplomy za udział w konkursie.
Gratulujemy dziewczynkom i ich rodzicom! 
                                                                                                           

E. Bystrzycka M. Misiak

[…]
4Gru2020

Jak co roku o tej porze dzieci czekają na Mikołaja. W tym roku wyjątkowo nie zaszczycił nas swoją obecnością ten wspaniały gość. Jednak nie zapomniał o dzieciach z grupy Biedronki i zostawił prezenty oraz list. Napisał w nim, że ze względu na panującą na świecie pandemię, nie może przyjechać. Bardzo cieszy się, że dzieci są grzeczne. Prosi o to, aby zawsze słuchały swoich rodziców i pań, grzecznie bawiły się ze swoimi kolegami i koleżankami. Ma nadzieję, że za rok uda mu się odwiedzić dzieci w przedszkolu. Prezenty od Mikołaja sprawiły dzieciom wielką radość. W podziękowaniu dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze, wierząc, że Mikołaj wszystko widzi i słyszy. Wykonały tez upominki dla Świętego.
Dzień 4 grudnia zapisze się na długo w pamięci przedszkolaków, ponieważ dostarczył wielu wspaniałych wrażeń.
                                                                                                                 

 E. Bystrzycka M. Misiak

[…]
25Lis2020

„Czy to jutro, czy to dziś
        wszystkim jest potrzebny miś”   

 / H. Bechlerowa/

25 listopada to szczególna data w kalendarzu każdego dziecka ponieważ świętujemy Dzień Pluszowego Misia. Tegoroczne obchody święta różniły się od poprzednich, ponieważ dzieci nie mogły przynieść do przedszkola swoich ulubieńców. Grupę Biedronek odwiedzili niespodziewani goście. Były to trzy misie: Kajtuś, Feluś i Burczybrzuszek. Goście sprawili dzieciom wiele radości. Przedszkolaki miały mnóstwo zajęć z misiami : mierzyły ich wielkość, określały ciężar, ustawiały w kolejności wzrastającej i malejącej, bawiły się z nimi w kółeczku i śpiewały piosenki. Każdy przedszkolak miał również okazję opowiedzieć o swoim ukochanym misiu i wykonać jego rysunek. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały dyplomy Przyjaciela Pluszowego Misia.
To był niezwykły dzień w życiu grupy Biedronek, który obfitował w radość, śmiech i dobrą zabawę.
                                                                                                                   

E. Bystrzycka M. Misiak

[…]
10Lis2020

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości Przedszkole Miejskie Nr 4 włączyło się w ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji było uczczenie bohaterskiej walki narodu polskiego o wolność i niepodległość poprzez odśpiewanie czterech zwrotek hymnu – ,,Mazurka Dąbrowskiego”.

W ramach tej akcji dnia 10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych stanęły na baczność i wraz z pracownikami przedszkola uroczyście zaśpiewały Hymn Polski. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii wspólne śpiewanie odbyło się  w każdej grupie przedszkolnej.

W ten sposób chcemy włączyć nasze dzieci we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.

[…]
1Lis2020

Dzieci z grupy Biedronki wykonały drugie zadanie w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego  Kreatywny Przedszkolak – Kreatywne Dziecko. Zadanie polegało na kreatywnej interpretacji obrazu Van Gogha pt. „Słoneczniki”. W wykonaniu pracy dzieci wykazały się nie tylko kreatywnością, ale również umiejętnością pracy zespołowej. Niezwykłe dzieło zostało wspólnie zaplanowane i wykonane. Zadanie dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń.

                                                                                                  E. Bystrzycka M. Misiak

[…]
18Paź2020

Trzeci tydzień października upłynął dzieciom z grupy Biedronki pod hasłem eksperymentów i badań. Głównym pytaniem, na które dzieci szukały odpowiedzi było: „Co z czego otrzymujemy?”
Wynikiem różnorodnych działań było poznanie pochodzenia i wykorzystania wełny, zapoznanie z produktami pochodzącymi z mleka, poznanie etapów powstawania mąki i sposobu pieczenia chleba, poznanie znaczenia drzew w przyrodzie oraz rzeczy powstałych ze ściętych drzew.
Z ogromnym zaangażowaniem dzieci uczestniczyły we wspólnym pieczeniu chlebka bananowego oraz jego degustacji. Kolejnym zadaniem było samodzielne przygotowanie masy solnej, a następnie zabawy z wykorzystaniem foremek. Uzupełnieniem działań praktycznych były prace plastyczne: wyklejanie włóczką owieczki oraz wydzieranka „Jesienne drzewo”.
Zaproponowane działania i zabawy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem dzieci i wpłynęły na ich aktywność. Dostarczyły wielu wrażeń i zadowolenia z własnej pracy. 
                                                                                       

  Elżbieta Bystrzycka Małgorzata Misiak

[…]
18Paź2020

Słońce świeci dziś dla Ciebie,
a chmurki tańczą na wietrze.
Śmieją się motylki,
a biedronki i kwiatki
przesyłają życzenia 
i słodkie buziaczki. 

[…]
18Paź2020

Dzieci z grupy Biedronki wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Kreatywny Przedszkolak Kreatywne Dziecko. Głównym celem projektu to kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”.

Pierwszym zadaniem, które należy wykonać  w październiku jest jesienna makieta. 
Praca w grupie Biedronki przebiegała etapami. Najpierw dzieci wykonały z plasteliny grzybki – jadalne oraz muchomory. Następnie wykorzystując tworzywo naturalne, stworzyły mieszkańców lasu. Były tam między innymi: sarenki, jeże, koziołki, ślimaki, ptaszki, owady i gąsienice. Zostali wykonani również grzybiarze i spacerowicze. Ostatni etap polegał na ułożeniu przez dzieci całej makiety.
Praca wymagała zaangażowania całej grupy, a samo wykonanie sprawiło dzieciom wiele radości.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z WYKONANIA MAKIETY.

E. Bystrzycka M. Misiak

[…]
11Paź2020

Ekspresja plastyczna dziecka jest jedną z pierwszych i podstawowych form komunikowania się niewerbalnego z otoczeniem. Dając dziecku kredki, pędzel, farby wprowadzamy go w świat wrażliwości i fantazji aby tworzyć piękno i żyć wśród niego. W przedszkolu sztuka jest środkiem wychowania, ponieważ kształtuje postawy człowieka, ale jest też środkiem nauczania, gdyż wzbogaca zasób wiedzy i mechanizmy poznawcze. Pełni ona szczególną rolę w życiu dziecka. Za pośrednictwem twórczej ekspresji plastycznej i percepcji otaczającego świata dziecko gromadzi doświadczenia poznawcze jak i twórcze. Sztuka dziecka jest odzwierciedleniem jego przeżyć, które nie tylko wynikają z samego działania, lecz także z możliwości wyrażenia środkami plastycznymi własnych myśli i uczuć.
Rysunek dziecka jest częścią jego duszy. Analizując go prawidłowo, możemy dotrzeć do najdalszych jego zakamarków i jeżeli istnieje taka potrzeba pomóc dziecku pokonać trudności. Ekspresja plastyczna stanowi doskonałą formę uwrażliwiania dziecka na cały otaczający nas świat, zwrócenia uwagi na istnienie i znaczenie uczuć w ich życiu.
Twórczość plastyczna dziecka w wieku przedszkolnym może rozwijać się tylko w ścisłym powiązaniu z rozwojem jego spostrzeżeń, wyobraźni, pojęć i zainteresowań. Dlatego też, dzieciom należy dostarczyć dużej ilości wrażeń, doznań oraz odpowiednio wyposażony warsztat pracy. Muszą mieć wokół siebie wszystko to co może je pobudzić do twórczego działania.

[…]
11Paź2020

Dzieci z grupy Biedronki wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Jana Pawła II w Lubartowie. Celem konkursu jest kultywowanie pamięci o Świętym Janie Pawle II, zwrócenie uwagi na ponadczasowe i uniwersalne wartości płynące z Jego nauki oraz rozwój zdolności twórczych dzieci i młodzieży inspirowanych bogactwem kulturowym i historycznym naszego narodu. Prace konkursowe wykonały dzieci: Mikołaj Bazyluk, Nina Pszczoła i Anastazja Szlachta. 

E. Bystrzycka M. Misiak

[…]
27Wrz2020

W czwartym tygodniu września tematyka w grupie Biedronki dotyczyła zagadnienia „Idzie jesień … przez las, park”. Każdy dzień obfitował w nowe wydarzenia i przeżycia. W poniedziałek dzieci świętowały Dzień Przedszkolaka. Były wspólne tańce i zabawy z balonami, wręczenie medali i słodki poczęstunek. W środę Biedronki brały udział w zorganizowanej w przedszkolu Akcji Sprzątania Świata. Wspólne działania przyniosły dzieciom wiele radości. W ostatnim dniu tygodnia była uroczystość „Powitanie Jesieni”. Spotkanie z panią Jesienią dostarczyło dzieciom wielu wrażeń. Z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewały piosenkę „Kolorowe liście” i zagrały na instrumentach muzycznych. Potem była wspólna zabawa  z miłym gościem. Na zakończenie każdy miał okazję posmakować pieczonych ziemniaków z ogniska. Uzupełnieniem wszystkich działań w tym tygodniu były różnorodne zajęcia plastyczne, np. malowanie jesiennych liści, wyklejanie grzybków czy ozdabianie sukni Pani Jesieni. Wszystkim aktywnościom dzieci towarzyszył zawsze dobry humor i świetna zabawa.
                                                                                                                 

Wychowawcy

[…]
25Wrz2020

Jesień I. Salach
Lecą liście z drzewa, zbierają je dzieci,
zaniosą dla pani liściasty bukiecik.
A kasztany i żołędzie pukają o ziemię,
lecą z drzewa wysokiego do koszyka twego.
Chodź na spacer – wyjdźże z domu mój mały kolego.
Jesień gości, ale ciepło. Nie zrobi nic złego.

W dniu dzisiejszym (25.09.2020r.) dzieci z naszego przedszkola odwiedziła Pani Jesień. Czekała na przedszkolaki z poszczególnych grup na placu zabaw. Przystrojona w liście i kwiaty, z koszem warzyw i owoców, zapraszała maluchy i starszaki do wspólnych zabaw ruchowych przy muzyce, zadawała zagadki. Dzieci prezentowały znane piosenki i tańce. Rozpoznawały i nazywały plony zbierane jesienią w różnych środowiskach przyrodniczych. Pani Jesień każdej grupie zaproponowała zadanie do wykonania. Na zakończenie spotkania, dzieci otrzymały ziemniaki pieczone w ognisku, które z apetytem zjadły. Było dużo radości, zaciekawienia, śmiechu i zabawy.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ POSZCZEGÓLNYCH GRUP.

E. Truszkowska, M.Krupa

[…]
24Wrz2020

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola 23 i 24 września uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata” organizowanej przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Przedszkolaki zaopatrzone w rękawice ochronne, worki na śmieci sprzątały teren ogrodu przedszkolnego. Bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Czuły się dumne, że one także mogą zadbać o naszą małą planetę, jaką jest nasz ogródek przedszkolny oraz place zabaw.

Udział w tej akcji miał na celu ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ POSZCZEGÓLNYCH GRUP.

Magdalena Korzan, Marzena Karczmarz,Agnieszka Woźniak

[…]
22Wrz2020

Podczas zajęć z rytmiki prowadzone są ćwiczenia, których celem jest rozwijanie twórczej inwencji dziecka. Należą do nich improwizacje ruchowe, śpiewane i grane.
Ćwiczenia tej grupy szczególnie mocno wiążą zadania ogólno wychowawcze z zadaniami muzyki. Kształcąc bowiem samodzielność wypowiedzi, twórczą postawę i aktywność, pozwalają na pozbycie się  wielu zahamowań.

[…]
21Wrz2020

W poniedziałek – 21 września – w grupie Biedronek odbył się Dzień Przedszkolaka.
Muzyka, gwar i śmiech rozbrzmiewały od samego rana. Było mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, piosenek, tańców. Radość, śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie wesołej zabawy każde dziecko otrzymało Medal Przedszkolaka.

Życzymy wszystkim Przedszkolakom dużo radości i uśmiechu każdego dnia!
Zapraszamy do galerii zdjęć.

E. Bystrzycka

[…]
14Wrz2020

Przedszkolaczki czy wiecie, jakie dary przynosi nam Pani Jesień? 
Idzie jesień, plony niesie,jesień kolorowa.
Jabłka, gruszki, winogrona,wszystko w koszu chowa.
..
Idzie jesień, plony niesie, jesień kolorowa.
Marchew, buraki ,ziemniaki wszystko w koszu chowa…

W naszych przedszkolnych murach zagościła jesień. W budynku filii – na pierwszym piętrze – pojawiła się kolorowa, jesienna wystawa, przygotowana przez dzieci z grupy Biedronek i Jeżyków. Na wystawie znalazły się kompozycje, ułożone ze zgromadzonych warzyw, owoców, roślin ozdobnych, grzybów.
Jesienna wystawa ma na celu m.in. budzenie wrażliwości estetycznej przedszkolaków, rozwijanie zainteresowań i zdolności poznawczych, podkreślenie ważnej roli owoców i warzyw w naszej codziennej diecie, kształtowanie postaw proekologicznych, znajomości etapów pracy na roli w poszczególnych porach roku.

Bardzo dziękujemy zarówno dzieciom jak i rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu kompozycji jesiennych.
Nad przygotowaniem i kształtem całej wystawy czuwali wychowawcy grup Biedronek i Jeżyków.

Zapraszamy do galerii zdjęć, przedstawiających kompozycje jesienne i całą wystawę.

E. Bystrzycka, S. Wojnowska

[…]