Biedronki

Wychowawca: mgr Karolina Krasa-Chudek
Nauczyciel uzupełniający: mgr Elżbieta Bystrzycka

dyr. mgr Iwona Kożuchowska
Pomoc nauczyciela: mgr Kamila Kosior

16gru2022

Dnia 14 grudnia 2-22 r. dzieci z grupy Biedronki przedstawiły Jasełka na Spotkaniu opłatkowym klubu „Senior +” w Spółdzielni Mieszkaniowej Lubartów. Mali artyści przybliżyli w swoim przedstawieniu karty historii związane z narodzeniem Pana Jezusa i wprowadzili niezwykły świąteczny nastrój. W kolejnych odsłonach wcielali się w postacie Marii i Św. Józefa, aniołów, królów, pasterzy. Były tez myszki i kot betlejemski. Całość spektaklu dopełniły kolędy, pastorałki oraz świąteczne piosenki w wykonaniu przedszkolaków. Szczególny podziw widzów wzbudził układ taneczny z lampionami do utworu K. Cerekwickiej pt. „Noel”. Karolinka i Hania dały przepiękny popis wokalu wykonując piosenkę pt. „Mario, czy Ty wiesz”, do którego dzieci zatańczyły taniec z chustami. Za swój występ dzieci zostały nagrodzone ogromnymi oklaskami i gratulacjami seniorów, Pana Burmistrza, rodziców i Dyrekcji naszego przedszkola. Przeżycia wywołane niezwykłym widowiskiem pozostaną na długo w pamięci zarówno widzów, jak i małych aktorów.

                                                                                                 Bystrzycka Elżbieta

[…]
6gru2022

Dnia 29 listopada dzieci z grupy Biedronki były na comiesięcznych zajęciach w Bibliotece Publicznej. Tematyka spotkania dotyczyła Świąt Bożego Narodzenia. Głównym celem zajęć było kultywowanie tradycji Świąt oraz wzbogacanie wiedzy i umiejętności dzieci. Przedszkolaki miały do wykonania szereg zadań, m.in. układanie puzzli i domina obrazkowego, rozwiązywanie zagadek, zajęcia praktyczne w nakrywaniu stołu wigilijnego oraz quiz wiedzy o świętach. W swoich działaniach Biedronki musiały wykazać się kreatywnością, szybkim działaniem oraz umiejętnością współdziałania w zespołach. Dzieci z zapałem podejmowały kolejne wyzwania. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim ogromną radość oraz satysfakcję z odniesionych sukcesów.                            

 Bystrzycka Elżbieta

[…]
6gru2022

W dniu 6 grudnia br. dzieci z naszego przedszkola brały udział w spotkaniu z „Wędrującą filharmonią”. Celem warsztatów było rozwijanie kompetencji emocjonalnych przy akompaniamencie pianina i trąbki. Zabawy ruchowe w mikołajkowej atmosferze sprawiły dzieciom ogromną radość. Rozwijały zarówno ich sprawność ruchową, szybką reakcję na sygnały dźwiękowe, jak również uczucia wrażliwości i empatii.  Miło spędzony czas na wspólnych zabawach pozostanie na długo w pamięci przedszkolaków.
                                                                                                         

 Bystrzycka Elżbieta

[…]
15lis2022

W ramach zbliżających się obchodów Imienin Miasta Lubartowa dzieci młodsze i starsze naszego przedszkola uczestniczyły w dniach 14-18 listopada w bezpłatnym zwiedzaniu wystaw zorganizowanych w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Wystawa stała: ,,Z dziejów Lubartowa” prezentuje stare kroniki, dokumenty, grupowe fotografie. Dzieci bardzo zainteresowały zgromadzone w gablotach dawne monety, guziki od mundurów, narzędzia rolnicze, strony pierwszych czasopism wydawanych w mieście, stroje codzienne i odświętne mieszkańców.
Wystawa czasowa pt ,,Akwarelowe wspomnienie przeszłości” prezentuje cykl obrazów stworzonych specjalnie dla – i o Lubartowie – Bartłomieja Michałowskiego. Przedszkolaki mogły zobaczyć na nich Lubartów z dawnych lat: miejską zabudowę, ludzi przemieszczających się spokojnie ulicami i dróżkami miejskimi. Bacznie przyglądając się akwarelom, dzieci mogły poczuć klimat dawnych lat.

[…]
3lis2022

„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci.”

                       

W. Szymborska

Dnia 03.11.2022r. dzieci z grupy Biedronki wybrały się na spacer na Cmentarz Parafialny w Lubartowie. Celem wycieczki było kultywowanie tradycji odwiedzania grobów zmarłych z racji świąt Wszystkich Świętych. Wykorzystując piękną pogodę przedszkolaki spacerowały alejkami cmentarza. Odwiedziły groby i pomniki powstańców, legionistów i żołnierzy nieznanych. Z ogromną radością zapalały znicze i ustawiały na mogiłach. Zorganizowana wycieczka była ciekawą lekcją patriotyzmu dla dzieci.                                                                                                                 

Bystrzycka Elżbieta

[…]
22paź2022

W czwartek 20 października w Spółdzielni Mieszkaniowej odbył się Międzynarodowy Dzień Seniora. Organizatorem tego wydarzenia był oddział rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Dzieci z grup: Biedronki i Motyle czyli Zespól Ludowy „Lubartowskie Nutki” zaprezentowały podczas tego wydarzenia przyśpiewki oraz tańce ludowe. Był to debiut dzieci na scenie spółdzielni a brawom nie było końca. Pamiętajmy, że nauka tańca ma wielostronny wpływ na dzieci. Wpływa na ich poczucie rytmu, słuch, płynność  ruchów, zaś nauka tańców ludowych i narodowych to również wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

                                                                               K. Krasa – Chudek

[…]
16paź2022

Dnia 11 października dzieci z grupy Zajączki i Biedronki były na wycieczce w Lasach Kozłowieckich. Na leśnym parkingu dzieci powitali pracownicy Nadleśnictwa Lubartów. Zaprosili przedszkolaków na szlak ścieżki dydaktycznej ,,Kopanina” w celu poznania lasu i rządzących w nim praw. Spacerując, dzieci poznawały leśnych mieszkańców, warstwową budowę lasu i znaczenie poszczególnych warstw: ściółki, runa leśnego, podszycia i korony drzew. Dowiedziały się o roli drzew: zacieniają one niższe miejsca, zmniejszają parowanie wody, zwiększają wilgotność powietrza, dostarczają tlen.

[…]
30wrz2022

30 września to dzień pełen wrażeń dla dzieci z grupy Biedronki. Po śniadaniu przedszkolaki oglądały wraz z innymi grupami film w lubartowskim kinie pt. „Tedi i szmaragdowa tablica”. Po powrocie do przedszkola był ciąg dalszy świętowania Dnia Chłopaka w grupie. Dziewczynki z ogromną radością zaśpiewały chłopcom „sto lat”, złożyły życzenia i wręczyły prezenty. Upominki od koleżanek bardzo spodobały się chłopcom. Potem były wspólne zdjęcia i słodki poczęstunek.
To był bardzo miły dzień, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.
                                                                                                                         

Bystrzycka Elżbieta

[…]
16wrz2022

Początek roku szkolnego, to dobry czas aby wszystkim przedszkolakom przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa. W drugim tygodniu września dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 4 wybrały się na edukacyjny spacer na pobliskie skrzyżowania z sygnalizacja świetlną, by poćwiczyć poprawne przechodzenie przez jezdnię. Żabki, Jeżyki, Biedronki, Motylki, Zajączki, Kotki, Króliczki, oraz Sówki obserwowały ruch uliczny pieszych, rowerzystów, samochodów, rozpoznawały napotkane znaki drogowe i poznawały ich znaczenie. Po powrocie do placówki podczas zajęć edukacyjnych dzieci dzieliły się swoja wiedzą i doświadczeniem, utrwalały nowe wiadomości oraz wykonywały różne prace plastyczne związane z bezpieczeństwem na drodze.

Wychowawcy grup

[…]
21cze2022

Dnia 15 czerwca przedszkolaki z grupy „Króliczki i Biedronki” udały się z wizytą do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie. Na miejscu  przywitali nas strażacy i zaprosili  do garażu,  gdzie czekały wozy strażackie. Przedszkolaki w trakcie spotkania poznały ich wyposażenie i sprzęt, jaki używa strażak. Miały także okazję zobaczyć strój strażaka wyjeżdżającego na akcję ratunkową. Dzieci z  wielkim zainteresowaniem słuchały i zadawały pytania dotyczące specyficznej pracy strażaka. Przeżyciem były bardzo głośne syreny, które włączyli strażacy. Dużo satysfakcji sprawiło dzieciom lanie wody pistoletem  strażackim. Przedszkolaki odwiedziły również salę edukacyjną „Ognik”, gdzie zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa. Dowiedziały się, jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery telefonów alarmowych. To była bardzo ciekawa i ważna lekcja.

Marzena Karczmarz

[…]
13cze2022

Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu na które dzieci czekają z wielką niecierpliwością.
Takim właśnie dniem jest „Dzień Rodziny”. To wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Biedroneczki chcąc okazać rodzicom miłość i wdzięczność przedstawiły baśń pt. „Kopciuszek”. Zaprezentowały się wspaniałe, wcielając się w poszczególne role, śpiewając piosenki i tańcząc co pokazały niekończące się brawa oraz łzy wzruszenia.
Na koniec dzieci wręczyły najbliższym własnoręcznie wykonane laurki

[…]
8cze2022

W dniu 08.06.2022 r. w Lubartowskim Ośrodku Kultury odbyła się II Edycja Dziecięcego Festiwalu Tańców i Przyśpiewek Ludowych „KOGUCIK” Organizatorem festiwalu było Przedszkole Miejskie Nr 4. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował Burmistrz Miasta Lubartów.

Myślą przewodnią  festiwalu jest nie tylko promowanie tradycji i folkloru, ale także zaszczepianie ich w młodym pokoleniu. Przedsięwzięcie miało również na celu rozwijanie twórczej ekspresji dzieci, wspieranie i promowanie talentów oraz szansę na pokazanie kreatywności artystycznej nauczycieli.

[…]
30maj2022

Dnia 27 maja dzieci z grupy Biedronki brały udział w zajęciach z dogoterapii. Głównym celem zajęć było bliższe poznanie psów oraz przełamanie lęku podczas bezpośredniego  kontaktu z nimi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość wzbogacić swoją wiedzę  na temat żywienia zwierząt, typowych zachowań oraz ich tresury. Opiekunowie czworonogów pozwolili na karmienie zwierząt, głaskane i wspólne zabawy.
Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Zabawy z pieskami dostarczyły im wiele radości.

Elżbieta Bystrzycka

[…]
12kw.2022

Dnia 12 kwietnia 2022 Przedszkolaki z grupy: Biedronki i Króliczki miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Swą wiedzą podzielił się z dziećmi niezwykły gość – Pan Adam Mitura Pszczelarz z Pasieki Pałecznica Kolonia/ Niedźwiada.
Pan Pszczelarz przybył w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywiózł w specjalnie zabezpieczonym pojemniku. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia tych owadów. W trakcie warsztatów poznały ich fascynujący świat dowiadując się, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby zebrać kropelkę miodu, czym się żywią, jak spędzają zimę oraz sposób i etapy powstawania miodu
Przedszkolaki miały przyjemność przymierzyć specjalne kapelusze używane podczas pracy przy ulu. Oglądały przybory, których Pan Adam używa na co dzień m.in. dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto, oraz pięknie ilustrowane książki naukowe.
Pan Pszczelarz na koniec spotkania podarował dzieciom miód, którego mogły posmakować.

[…]
8kw.2022

MOTYLKI I BIEDRONKI dziś świetnie się bawiły, organizując sobie  zawody w konstruowaniu. Nie dość, że zabawa sprawiła im wielką radość, to przedszkolaki pobudziły swoją wyobraźnię i uczestniczyły w zdrowej rywalizacji. Współzawodnictwo skłania dzieciaki do rozwijania umiejętności, dzięki którym dzieci lepiej przystosowują się do dalszych etapów życia. Rywalizacja na wspólnie obmyślonych zasadach, rozwija kreatywność i wyobraźnię, a później wspiera zdobywanie zdolności manualnych czy językowych. Dziś w naszej zabawie nie było przegranych ani wygranych, bawiliśmy się super wszyscy.

[…]
7kw.2022

Przedszkole Miejskie Nr4 w Lubartowie realizuje już od wielu lat edukację regionalną i wprowadza dzieci w świat przeżyć i emocji, doświadczeń i odkryć. Dzięki poznawaniu polskich tańców narodowych i regionalnych rozwijane jest w dzieciach poczucie przynależności narodowej oraz wrażliwość na polską kulturę. Taniec ludowy ma również wpływ na rozwijanie u dzieci wrażliwości estetycznej, zwiększanie poczucia własnej wartości oraz odpowiedzialności. Uczy pracowitości i wytrwałości.

Dnia 06.04.2022r. w grupie Biedronki odbyła się kolejna edycja Skarbnicy Tradycji Ludowych. Uroczystość ta ma swoją historię w przedszkolu. Została zapoczątkowana prawie dekadę temu przez ówczesną dyrekcję przedszkola i trwa do dzisiaj. W realizację działań włączają się nowi nauczyciele i nowe grupy przedszkolne. Nieocenioną rolę pełni instruktorka Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej – Pani Monika Pacek. W uroczystości przedszkolnej uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Lubartów Pan Krzysztof Paśnik, zastępca Burmistrza Miasta Lubartów Pan Tadeusz Małyska, Przewodnicząca Rady Rodziców Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lubartowie Anna Mierzwińska, Prezes ZNP Pani Danuta Rafał, wieloletnia wicedyrektor przedszkola Pani Zyta Osiej, instruktorka tańca z Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” Pani Monika Pacek, dyrekcja i pracownicy przedszkola.                      

[…]
11mar2022

Dnia 11 marca w ramach realizacji projektu „ Z ekologią na Ty ‘’ Biedronki przygotowały dla siebie śniadanie pełne witamin. Dzieci zaangażowały się całkowicie w robienie pysznych, zdrowych kanapek bawiąc się przy tym wyśmienicie i wykazując się dużą pomysłowością. Było pysznie, zdrowo i kolorowo. Smacznego!

[…]
10mar2022

W czwartek 10.03.2022 r. wśród naszych zajęć i zabaw znalazły się zabawy badawcze. Rozwijają one aktywnoś własną dziecka, ich celem jest zdobywanie wiedzy i poznawanie otaczającego świata. Najczęściej spotykanymi przedmiotami w zabawie badawczej są materiały dostępne dzieciom w środowisku naturalnym, takie, jak: piasek, śnieg, woda, patyki, kamyki, ziemia, rośliny, ale również narzędzia do zajęć plastycznych i technicznych czy wytwory techniki dostępne w środowisku przedszkolnym.
Do zabaw badawczych wykorzystaliśmy ziemię: dzieci badały ją za pomocą zmysłów: wzroku (kolor), dotyku (strukturę i temperaturę) i powonienia (zapach). Każde miało możliwość dotknięcia i zbadania ziemi. Potem oglądaliśmy cebulki kwiatowe, które następnie dzieci wkładały do kolorowych doniczek. Podlane cebulki kwiatowe urosną już wkrótce i będą zabierane przez dzieci do domu. Tymczasem będziemy obserwować ich wzrost.

[…]
8mar2022

Dnia 8 marca w grupie Biedronek obchodzony był Dzień Kobiet. To ważne wydarzenie dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Radosna atmosfera panowała już od samego rana.
W tym szczególnym dniu chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia, tradycyjnie zaśpiewali uroczyste „100 lat”, i wręczyli symboliczne upominki. Z tej okazji został przygotowany również poczęstunek dla wszystkich dzieci. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym.

[…]
23sty2022

Warsztaty lepienia z gliny to nie tylko okazja do tego, aby poznać ciekawą formę sztuki, ale również okazja do rozwijania umiejętności manualnych. Pani Natalia wprowadziła przedszkolaki w świat gliny, opowiadając o właściwościach tego materiału i możliwościach, jakie ze sobą niesie. Zajęcia zostały poprowadzone z myślą o ukochanych Babciach i Dziadziach. Samodzielnie wykonane serca – zawieszki to wspaniały pomysł na prezent właśnie z tej okazji. Takie zajęcia nie tylko rozwijają artystycznie, ale również integrują grupę przy wspólnej zabawie z gliną. 

Zapraszamy do galerii poszczególnych grup.

[…]
29gru2021

W dniu 22 grudnia dzieci i panie z najmłodszych grup w naszym przedszkolu spotkali się by wspólnie kolędować przy choince. Celem było wprowadzenie wszystkich w świąteczny nastroj, kultywowanie tradycji Świat Bożego Narodzenia oraz popularyzacja kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. O magiczny wystrój sali zadbały dzieci i panie z grupy Motylki. Na koniec wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne a dzieci zabrały do domu drobne upominki. Każda grupa otrzymała podziękowanie za udział w kolędowaniu przy choince „Mali kolędnicy” .

Magdalena Korzan, Beata Romanek

[…]
Font Resize
Contrast