Króliczki

Wychowawca: mgr Marzena Karczmarz
Nauczyciel uzupełniający: dr Ilona Kożuch
Pomoc nauczyciela: Magdalena Żelazna

5sty2023

Jak co roku w styczniu w przedszkolach i szkołach obchodzone jest piękne i bardzo ważne święto – Dzień Babci oraz Dzień Dziadka.
Przy okazji tych wyjątkowych świąt warto uświadomić dzieciom, jak ważną rolę w ich życiu zajmują dziadkowie. Jak wiele miłości potrafią ofiarować i jak wielkimi przyjaciółmi dla nich są.
Szukając pomysłu na samodzielne wykonanie przez dzieci upominku dla kochanych dziadków i biorąc pod uwagę, że przedszkolaki uwielbiają prace manualne, plastyczne oraz wykorzystując dziecięcą ciekawość świata i potrzebę działania – dnia 5 stycznia w grupie Króliczków zostały zorganizowane warsztaty plastyczne z udziałem pani Uli – mamy Sary, w czasie których dzieci stworzyły niepowtarzalny prezent jakim jest – Zakładka dla Babci i Dziadka .
Podczas spotkania Króliczki miały również możliwość wysłuchania różnych ciekawostek oraz obejrzenia narzędzi i pięknych prac wykonanych przez panią Ulę , związanych z jej zainteresowaniami i uzdolnieniami plastycznymi.
Dziękujemy pani Uli za miłe i pouczające spotkanie.

[…]
5sty2023

Znowu minął rok,
znów za oknem zima ,
blask choinki w domu lśni,
bo świąteczne przyszły dni.

Okres Bożego Narodzenia to czas niezwykły, związany z tradycjami i obrzędami. 
W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga  pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa.
5 stycznia Króliczki zaprosiły swoich rodziców na bożonarodzeniowe przedstawienie, pt. „Tak! On jest Królem!
Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Przedszkolaki po raz pierwszy wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz Królowie. Nie zabrakło również kolęd i pastorałek. Przepiękna scenografia, stroje aktorów i dekoracja sprawiły, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.
Na zakończenie Pani Dyrektor Iwona Kożuchowska skierowała w stronę wszystkich Króliczków ogromne pochwały za zaangażowanie, recytowane wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni.

[…]
16gru2022

„Kacper i Emma – zimowe wakacje”, to kolejna propozycja filmu, jaką przedszkolaki miały okazję obejrzeć w związku z udziałem programie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Jest to filmowa opowieść bogata w takie formy aktywności jak: jazda na nartach, kulig czy budowanie śniegowego zamku. Po szalonej bitwie na śnieżki, dwójka przyjaciół chętnie gra w gry planszowe, popijając przy tym ciepłe kakao. Historia bohaterów opowiada o tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które towarzyszą skomplikowanym koleżeńskim relacjom. Opowieść stanowi dowód na to, że prawdziwa przyjaźń może przetrwać wszelkie przeciwności losu. Poza tym, to doskonała propozycja dla wszystkich ciekawych świata maluchów. Dzisiejsza wizyta w kinie dostarczyła naszym przedszkolakom  wielu pozytywnych wrażeń.

Marzena Karczmarz

[…]
15lis2022

W ramach zbliżających się obchodów Imienin Miasta Lubartowa dzieci młodsze i starsze naszego przedszkola uczestniczyły w dniach 14-18 listopada w bezpłatnym zwiedzaniu wystaw zorganizowanych w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Wystawa stała: ,,Z dziejów Lubartowa” prezentuje stare kroniki, dokumenty, grupowe fotografie. Dzieci bardzo zainteresowały zgromadzone w gablotach dawne monety, guziki od mundurów, narzędzia rolnicze, strony pierwszych czasopism wydawanych w mieście, stroje codzienne i odświętne mieszkańców.
Wystawa czasowa pt ,,Akwarelowe wspomnienie przeszłości” prezentuje cykl obrazów stworzonych specjalnie dla – i o Lubartowie – Bartłomieja Michałowskiego. Przedszkolaki mogły zobaczyć na nich Lubartów z dawnych lat: miejską zabudowę, ludzi przemieszczających się spokojnie ulicami i dróżkami miejskimi. Bacznie przyglądając się akwarelom, dzieci mogły poczuć klimat dawnych lat.

[…]
11lis2022

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci z Przedszkola  Miejskiego Nr 4 w Lubartowie zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, mieszczącą się przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Wspólnie świętujemy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po 123 latach niewoli Polska stała się wolna i niepodległa. Tablica upamiętnia wizytę Józefa Piłsudskiego w sztabie, który miał rozpocząć ofensywę znad Wieprza na szturmującego wroga. Wódz  przyjechał do Lubartowa, by omówić strategię działania. Poznanie postaci Józefa Piłsudskiego, palenie zniczy przy pamiątkowej tablicy, biało – czerwone kotyliony przy strojach dzieci było dla przedszkolaków ważną lekcją historii i wyrazem ich patriotyzmu.

                                                                                       M. Krupa, E. Truszkowska, M. Karczmarz

[…]
28paź2022

W dniu 28 X przedszkolaki z grup: Króliczki, Sówki i Kotki wybrały się na Cmentarz Parafialny św. Anny w Lubartowie. Celem spaceru było uczczenie pamięci zmarłych poległych w walce o niepodległość oraz zapalenie zniczy na ich grobach.
Wychowankowie dowiedzieli się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.

[…]
25paź2022

Z czego otrzymujemy mąkę? Jak się robi chleb? Co jest potrzebne do jego wypieku? Gdzie i jak się go piecze? Na te i wiele innych pytań przedszkolaki z grupy Króliczki uzyskały dzisiaj (25.10.) odpowiedź od doświadczonego piekarza – Pana Darka z piekarni Biłgoraj – Jeżowski, który w przystępny i precyzyjny sposób wszystko dokładnie nam pokazał i wytłumaczył.
Mogliśmy również zaobserwować jak poszczególne składniki są mieszane, ważone, formowane i umieszczane w piecu, z którego po pewnym czasie jest wyjmowane rumiane i pachnące pieczywo. Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy również wykonanie splotu chałki, bułki węgierskiej czy też rogala. Niektórzy mogli też spróbować swoich sił we własnoręcznym wykonaniu „warkocza” z przygotowanego ciasta.

[…]
25paź2022

Dzieci z grupy Sówki, Króliczki i Wróbelki uczestniczą w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Lubartowskim Ośrodku Kultury . Organizowany jest już po raz 14. Zakłada comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów i przedszkolaków, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Jest powiązany z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Ministerstwa kultury oraz Dziedzictwa Narodowego …w październiku obejrzały pierwszy film z serii: „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”.

[…]
17paź2022

W roku szkolnym 2022/23 Króliczki realizują Ogólnopolski Projekt Edukacyjny, pt. „Bajki – pomagajki” – czyli o magicznej mocy bajkoterapii.
Projekt jest zgodny z aktualnym kierunkiem polityki oświatowej: ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Głównym założeniem projektu jest czytanie bajek, w czasie, kiedy nauczyciel uzna to za stosowne. Czytanie bajek terapeutycznych to jedyne, najważniejsze zadanie tego projektu.

[…]
13paź2022

13 października, dzieci z grup „Króliczki” i „Kotki” wybrały się na wycieczkę do Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Przewodnikiem po ścieżce dydaktycznej Kopanina była pani leśnik – pracownik Nadleśnictwa w Lubartowie, która w przystępny sposób przybliżyła przedszkolakom środowisko przyrodnicze, jakim jest las.
Przedszkolaki miały okazję obserwować naturalny świat roślin i zwierząt oraz poznać różnorodność szaty roślinnej w lesie. Okazało się, że las kryje w sobie wiele tajemnic. Zaciekawione dzieci oglądały ślady zwierząt, słuchały odgłosów lasu oraz sprawdzały, jakich mieszkańców kryją leśne zakamarki.
Wycieczka była również okazją do rozmowy, w jaki sposób należy zachowywać się w lesie, aby nie niszczyć przyrody. Piękna przyroda oraz leśne krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt . Na zakończenie wycieczki dzieci miło spędziły czas na placu zabaw.
Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

[…]
12paź2022

12 października do grupy Króliczków zawitał miły gość – Pan Marek – tata Martynki – wykonujący zawód policjanta.
Przedszkolaki miały możliwość czynnego uczestniczenia w spotkaniu. Bardzo interesująca dla dzieci była m.in. :

  • prezentacja umundurowania, pracy i obowiązków policjanta;
  • prezentacja nasobnego wyposażenia: pałka służbowa, kajdanki i inne;
  • prezentacja ujawniania odwzorowań śladu linii papilarnych na papierze;
  • prezentacja pobierania odwzorowań linii papilarnych z palców rąk od osób.

Na zakończenie spotkania wszystkie Króliczki zostały obdarowane upominkiem w postaci opaski odblaskowej.
Bardzo dziękujemy Panu Markowi za miłe i edukacyjne spotkanie.

[…]
11paź2022

W roku szkolnym 2022/2023 grupy: ŻABKI, KRÓLICZKI, KOTKI oraz JEŻYKI realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny pt. „Z kulturą mi do twarzy”. Projekt powstał w oparciu o aktualną podstawę programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 /2023.
Projekt obejmuje następujące moduły: W KRAINIE MUZ; TU JEST MOJE MIEJSCE; KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ; KULTURY ŚWIATA
W pierwszych tygodniach września grupy zrealizowały następujące zadania:
– „Spotkanie z muzyką”;
– „Podróż do królestwa dźwięków”;
– „Tysiąc barw wokół nas”;
– „Z wizytą w teatrze”;
– „Filmowa przygoda”;
– „Kodeks dobrego zachowania”;
– „Drzewko szczęścia”;
– „Kochamy naszą planetę”;

Wychowawcy

[…]
10paź2022

Ważnym dniem, które już na stałe wpisało się w przedszkolny kalendarz, jest 10 października. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. W grupach Żabki, Jeżyki, Króliczki i Kotki odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew a następnie przedszkolaki w ogrodzie przedszkolnym zasadziły kolejne już zielone drzewko. Dzieci miały też możliwość doświadczyć swoimi zmysłami zapachu, struktury kory drzew, koloru. Największą frajdą okazała się wesoła zabawa w kolorowych, jesiennych liściach. Powyższe działanie było jednocześnie zadaniem w ramach realizowanego w grupach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Z kulturą mi do twarzy”.

[…]
9paź2022

„Lecą liście z drzewa, liście kolorowe. Lecą na chodniki i dzieciom na głowę. Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Przedszkolaki z grupy Króliczki i Wróbelki każdą wolną chwilę spędzają na jesiennych spacerach, zbierają skarby jesieni lub bawią się z Jesienią w berka. Dziś (6 października) wybrały się na wycieczkę do parku. Tam nie tylko się bawiły, ale również i uczyły. Nasze dzieci potrafią już świetnie rozpoznawać różne gatunki drzew, nazywać je, dopasowywać liście do drzewa z którego spadły.
Zatem póki na zabawy w plenerze czas, zapraszamy wszystkich chętnych na jesienne szaleństwo do parku, bo wkrótce nadejdą szare i pochmurne dni.
Zadowoleni, z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do naszego przedszkola.

[…]
9paź2022

„Drugie życie kaloszy” to kolejne zadanie jakie Króliczki wykonały realizując Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Z darami natury świat nie jest ponury!”
Dzieci z wielkim zapałem i radością wykonywały wrzosowe kompozycje w kaloszach. Stanowią one piękną ozdobę naszej sali.

[…]
3paź2022

W bieżącym roku szkolnym 2022/23 w grupie „Króliczki” realizowany jest m.in. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY”.
Głównym celem tego projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody.

We wrześniu „Króliczki” wykonały 4 zadania :

  • „Jeżowy domek”
  • „Rzeźba z natury”
  • „Patykiem pisane”
  • „Papierowe wydzieranki” Marzena Karczmarz
[…]
2paź2022

Piękna pogoda to okazja do wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu.
Zabawy przy huśtawkach, drabinkach są nie tylko świetną zabawą, ale także prawdziwą nauką. Plac zabaw jest dla dzieci miejscem codziennej zabawy podejmowanej indywidualnie lub wspólnie z rówieśnikami. Jest dla nich także źródłem radości, relaksu, odpoczynku, nabywania wielu sprawności ruchowych i pokonywania przeszkód. Poprzez zabawę na placu zabaw dzieci ćwiczą wiele umiejętności, które przydadzą im się przez wiele następnych lat.

[…]
30wrz2022

Z okazji Dnia Chłopaka wiele uśmiechów, a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości! Świetnej zabawy i mnóstwo słodyczy, tego Wam dzisiaj każda dziewczynka i pani życzy. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowania dzisiejszego święta.

[…]
28wrz2022

Zabawy z wykorzystaniem pomocy interaktywnych niewątpliwie wzbudzają duże zainteresowanie dzieci w wieku przedszkolnym. Ta forma edukacji poprzez zabawę jest realizowana w naszym przedszkolu przy wykorzystaniu aplikacji i programów dla dzieci, z których mogą one korzystać na dostępnych tablicach interaktywnych. W ten atrakcyjny dla nich sposób rozwijają swoją kreatywność, spostrzegawczość, pamięć wzrokową, koordynację wzrokowo – ruchową oraz umiejętności w zakresie dodawania, czytania czy pisania itp.

Dzisiaj dodatkową atrakcją dla przedszkolaków był interaktywny „Magiczny dywan”. W warsztatach edukacyjnych z jego wykorzystaniem skorzystały dzieci z grupy: Króliczki, Kotki, Sówki, Tygryski, Wiewiórki i Wróbelki. Dzieci miały okazję rozwijać koordynacje ruchową i spostrzegawczość wzrokową podczas zbierania grzybów, przebijania balonów, dobierania figur do rakiety i rozpoznawania kształtów liter. Wszystko oczywiście odbywało się przy użyciu interaktywnej podłogi, która sprawiła dzieciom wiele radości.

[…]
26wrz2022

O tym, że nadeszła jesień wiedzą wszystkie dzieci. Jednak przedszkolaki postanowiły dokładnie sprawdzić, czy jesień zawitała również do ogródków działkowych w Lubartowie, dlatego w poniedziałek, 26 września wybrały się tam na spacer.
Spacerując ogrodową aleją Króliczki  obserwowały  kwiaty i krzewy, warzywa, drzewa owocowe, oglądały napotkane owady i podziwiały kolorowe  altanki. Z zaciekawieniem obserwowały pracę właścicieli działek. W czasie wycieczki nie zabrakło także czasu na odpoczynek i swobodną obserwację a także wykonanie schronienia dla jeży na czas zimowego snu.
Jeden z działkowiczów obdarował dzieci owocami (arbuzem i winogronem), które mają zupełnie inny smak, niż te kupowane w sklepach. Owoce zjadły Króliczki ze smakiem po przedszkolnym obiedzie.
Bardzo nam się podobało mówiły dzieci i już nie możemy doczekać się kolejnych odwiedzin na ogródkach działkowych.
Bardzo dziękujemy za gościnę działkowcom!

[…]
24wrz2022

‘Skarby jesieni”
Z drzew pospadały
żołędzie, kasztany,
a my na te skarby
super pomysł mamy.

Jesień króluje nie tylko w ogrodach czy sadach. W naszym przedszkolu można ją znaleźć w kąciku przyrody przygotowanym przez grupy: Króliczki i Sówki… można tam obejrzeć wspaniałe okazy warzyw i owoców jak też kosze kasztanów, żołędzi, jarzębiny…Podkreślić należy, iż kąciki przyrody dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania. Oczywiście lepiej podglądać jesień na zewnątrz, ale miło jest jednak śpiewać o niej, gdy mamy ja w zasięgu wzroku!!!

[…]
18wrz2022

W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu odbyło się kolejne już spotkanie muzyczne z ” Wędrującą Filharmonią”. Pierwsze muzyczno-ruchowe zabawy w nowym roku szkolnym nosiły tytuł ” Morskie opowieści„. Tym razem dzieci dowiedziały się kim jest prawdziwy marynarz oraz na czym polega zawód ratownika wodnego. Przy akompaniamencie keyboardu oraz trąbki miały okazję poznać i zaśpiewać pieśni marynarzy czyli „szanty” oraz zatańczyć w parach „taniec irlandzki”. Ciekawym elementem zajęć była boja ratownicza, dzięki której dzieci mogły poczuć się jak na prawdziwej akcji ratunkowej. Po tańcach, marszach i śpiewach przyszedł czas na odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z muzyką w ramach ” Wędrującej Filharmonii”.

E. Truszkowska

[…]
16wrz2022

Początek roku szkolnego, to dobry czas aby wszystkim przedszkolakom przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa. W drugim tygodniu września dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 4 wybrały się na edukacyjny spacer na pobliskie skrzyżowania z sygnalizacja świetlną, by poćwiczyć poprawne przechodzenie przez jezdnię. Żabki, Jeżyki, Biedronki, Motylki, Zajączki, Kotki, Króliczki, oraz Sówki obserwowały ruch uliczny pieszych, rowerzystów, samochodów, rozpoznawały napotkane znaki drogowe i poznawały ich znaczenie. Po powrocie do placówki podczas zajęć edukacyjnych dzieci dzieliły się swoja wiedzą i doświadczeniem, utrwalały nowe wiadomości oraz wykonywały różne prace plastyczne związane z bezpieczeństwem na drodze.

Wychowawcy grup

[…]
Font Resize
Contrast