Liski

27Mar2021

25 marca w naszym przedszkolu  rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Pisanka”.  Organizatorami konkursu były Elżbieta Zmysłowska,  Marzena Karczmarz, Agnieszka Janeczek i Emilia Truszkowska.

 Celem konkursu było:

  • kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi;
  • pobudzanie inwencji twórczej i fantazji w zakresie wykonywania pisanek wielkanocnych;
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci.
[…]
25Mar2021

Liski wykonały zadanie marcowe – „Literkowy laptop” – Ogólnopolskiego projektu Edukacyjnego „TECHNIKOLUDEK – czyli Przedszkolak w świecie technologii”. Dzieci rozpoczęły pracę od wycięcia szablonu ekranu i klawiatury laptopa. Następnie pokolorowały klawiaturę, a na ekranie narysowały lub namalowały to co podpowiadała im wyobraźnia. Potem nakleiły przygotowane elementy na papierowy szkielet laptopa. Efekty pracy Lisków były niesamowite. Każde z nich wymyśliło inną ilustrację. Podczas zabaw z laptopami, przedszkolaki domalowywały i dorysowywały ikony i ilustracje oraz utrwalały wygląd i znajomość poznanych liter. Wszystkie powstałe prace były bardzo kreatywne, sprawiły dzieciom wielką radość i przyniosły satysfakcję ze swojego dzieła.

[…]
24Mar2021

Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno!
Pięknie cię żegnamy,
Bo wiosnę witamy!

22 i 23 marca 2021r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,Pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ze względu na panującą pandemię nie mogliśmy się wszyscy zgromadzić na przedszkolnym tarasie, dlatego uroczystość odbyła się w każdej sali oddzielnie.

Celem uroczystości  było:
– przybliżanie tradycji ludowych i kulturowych związanych  z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny,
– rozwijanie zainteresowań otaczającą nas przyrodą, zachodzącymi w niej zmianami,
– wzbogacanie wiadomości na temat zwiastunów wiosny,
– wytwarzanie radosnej atmosfery.

[…]
23Mar2021

W marcu Liski realizowały drugie zadanie – „Kraina Muminków” w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Dziecięcy Atlas Świata” – „Bajkowym pociągiem ruszamy w świat” – IV edycja. Podczas zajęć w oparciu o bajkę pt.: „Muminki”, omówiliśmy wygląd krainy Muminków. Oglądając prezentację poznaliśmy poszczególnych bohaterów bajki, ich wygląd oraz charakterystyczne cechy ich charakteru. Wspólnie wykonaliśmy grę planszową z ciekawymi przygodami Muminków. Oglądaliśmy również filmy przedstawiające perypetie poznanych postaci.
Liskom bardzo podobały się zajęcia. Chętnie wymyślały zasady gry, kolorowały planszę. Największą frajdą było zagranie we własnoręcznie wymyśloną i zrobioną grę.

[…]
19Mar2021

Liski z utęsknieniem czekają na nadejście wiosny. Szukają jej oznak w naszym przedszkolnym ogródku. Przygotowując się na „Powitanie Wiosny”, które jest coroczną tradycją w naszym przedszkolu, wspólnie zrobiły kukłę Marzanny. Przed przystąpieniem do pracy, dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania o ludowym zwyczaju, jakim jest Topienie Marzanny. Następnie pomalowały przygotowaną wcześniej postać, wykorzystując farby w wiosennych kolorach. Potem wycięły kwiaty i ozdobiły nimi sukienkę Marzanny oraz zrobiły włosy z bibuły. Liski były bardzo zadowolone z efektów swojej wspólnej pracy. Teraz mamy nadzieję, że zima szybko odejdzie, a wiosna zawita do nas w całej swojej okazałości.

[…]
10Mar2021

Grupa Lisków realizuje Ogólnopolski Program Edukacyjny „Dziecięcy Atlas Świata” – Bajkowym pociągiem ruszamy w świat – IV edycja. Organizatorem jest Przedszkole Samorządowe w Trzebosi. Program będzie realizowany od lutego do maja 2021 r. Każdego miesiąca dzieci będą poznawały: wybrane zagadnienia z bajkowego świata, bohaterów wybranych bajek oraz piękno fikcyjnego świata bajek.

[…]
8Mar2021

Poniedziałek 8-go marca był wyjątkowym dniem w naszej grupie. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy złożyli życzenia dziewczynkom oraz obdarowali je drobnymi upominkami – kubkami z ich imionami. Dziewczynki bardzo ucieszyły się z otrzymanych prezentów i były szczęśliwe, że ich koledzy pamiętali o nich. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, pozwala na wspólne przeżywanie takich wyjątkowych chwil oraz daje wszystkim wiele radości.

[…]
3Mar2021

Zajęcia z tablicą interaktywną, które odbywają się w Przedszkolu nr 4 jest to nauka poprzez zabawe. Zajęcia przy użyciu tablicy interaktywnej dają wiele mozliwisci. Zabawa rozwija percepcje wzrokowo – słuchową. Pozwala samodzielnie rozwiązywać zadania z natychmiastową odpowiedzią. Często w postaci dźwiękowej oraz wzroko – ruchowej. Interaktywność absorbuje dziecko, angażuje jego zmysły wzrok, dotyk, słuch. Pszczółki chętnie biorą udział w porannej gimnastyce z użyciem tablicy interaktywnej. Chętnie uczestniczą na zajęciach popołudniowych utrwalając międzyinnymi pory roku, kształty, kolory, figury geometryczne, cyfry, alfabet jak również spostrzegawczość. Zabawy te dają wiele radości, urozmaicają zajęcia, a ćwiczenia wykonywane na niej budują w dzieciach wiarę we własne możliwości. Przedszkolaki uczą się również cierpliwego oczekiwania na swoją kolej. Praca z tablica urozmaica zajęcia dydaktyczne, poprzez wyświetlanie prezentacji jak równiez różnego rodzaju filmów edukacyjnych związanych z tematem zająć, oraz zachęca dzieci do aktywnego działania.

P. Podleśna, A. Woźniak, M. Cieślik

[…]
2Mar2021

Dzień 2 marca okazał się być „magicznym dniem” dla naszego przedszkola. Odwiedzili nas bowiem animatorzy z Lubartowskiego Ośrodka Kultury, którzy przenieśli zgromadzonych widzów w świat iluzji, magii i dobrej rozrywki. Inicjatywa „Magiczna Szkoła” to niezwykły pokaz łączący sztuczki cyrkowe, kuglarstwo i magię. Spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z reżimem sanitarnym.

Podczas pokazu dzieci miały okazję zobaczyć niezwykłe sztuczki oraz magiczne rekwizyty, poćwiczyć nietypowe umiejętności. Wszystkie sztuczki magiczne wywoływały zachwyt na twarzach przedszkolaków, „ochom” i „achom” nie było końca.

Dziękujemy Lubartowskiemu Ośrodkowi Kultury za możliwość skorzystania z niezwykłej inicjatywy, która na długo pozostanie we wspomnieniach przedszkolaków.

S. Wojnowska

[…]
18Lut2021

Liski 18-go lutego obchodziły Dzień Bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „TECHNIKOLUDEK czyli przedszkolak w świecie technologii”. Rozmawialiśmy na temat podawania swoich danych w sieci, nawiązywania znajomości przez Internet oraz o szkodliwości długiego korzystania z komputera. Oglądaliśmy krótkie filmiki zamieszczone w Internecie przez Sieciaki.pl. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą na powyższe tematy. Ćwiczyliśmy także posługiwanie się telefonem i wybór numeru alarmowego. Są to bardzo ważne tematy, ponieważ w sieci czyha na dzieci wiele potencjalnych zagrożeń, gdyż są one mniej doświadczone życiowo, więc najczęściej nie zachowują należytej ostrożności w kwestii dzielenia się informacjami, odpowiadania na fałszywe wiadomości lub klikania odnośników na stronach internetowych. Im wcześniej dziecko oswoi się z koniecznością ochrony danych, tym większa szansa, że będzie postrzegać zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

[…]
8Lut2021

Liski podczas zajęć z zakresu rozwijania kompetencji matematycznych doskonaliły umiejętności liczenia, rozpoznawania cyfr, jako znaku graficznego liczb od 1 do 9, przeliczały grupy elementów i znajdowały graficzny zapis ich ilości. Wykorzystaliśmy do tego nowoczesną technologię: tablicę multimedialną oraz stronę internetową Matzoo.

Agnieszka Woźniak

[…]
7Lut2021

Do wykonania tego zadania wykorzystaliśmy sprzyjającą aurę oraz śnieg.  Pani Zima w tym roku odwiedziła nas i przywiozła dużo śniegu, z czego najbardziej ucieszyły się dzieci. Biały puch pozwolił na kreatywne zabawy w naszym przedszkolnym ogrodzie. Wybraliśmy się więc tam i urządziliśmy wesołe zabawy na śniegu. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością podczas lepienia bałwanów oraz budowania śniegowych figur. Liski były zadowolone i dumne ze swoich bałwanków.

Agnieszka Woźniak

[…]
4Lut2021

Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno: miłość babci i dziadka. Nic nie jest w stanie zastąpić ciepła i serdeczności, jaką dziadkowie potrafią okazywać swoim wnukom. Są oni dla nich najlepszymi przyjaciółmi. Zawsze mają czas, by ich wysłuchać, a gdy potrzeba służyć pomocą i radą. Dzisiaj, 4-go lutego to wnuki chciały umilić czas wszystkim babciom i dziadkom piosenką i wierszem, chociaż nie mogły ich zaprosić do przedszkola, to występ został nagrany.

[…]
29Sty2021

Liski wykonały w styczniu kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywny Przedszkolak, Kreatywne Dziecko”. Dzieci wypychały sylwetę rybki, a następnie wyklejały ją kolorową bibułą. Praca była bardzo trudna i wymagała dużo cierpliwości oraz doskonaliła umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, koncentracji i skupienia, a także porządkowania swojego miejsca pracy. W efekcie powstały kolorowe „Witraże – rybki”. Te działania plastyczne bardzo podobały się Liskom, które były pozytywnie zaskoczone wynikami swojej pracy.

[…]
27Sty2021

Karnawał to czas radosnych zabaw. Liski bardzo niecierpliwie wyczekiwały na ten niezwykły dzień, w którym miał się odbyć bal karnawałowy. Przygotowywały się do niego wybierając postacie bajkowe, za które się przebiorą, dekorując salę oraz ozdabiając balowe maski.
W środę, już od rana do grupy przychodziły dzieci przebrane za: Elzę, Spidermana, Policjanta, Złodzieja, Śpiącą Królewnę, Nietoperza, Kota, Rycerza, Zorro, Motylka, Jasminę, Kosmonautę, Wonderwoman, Kosmitę i Geparda. Rozpoznać je było bardzo trudno. Dzieci bawiły się świetnie uczestnicząc we wspólnych tańcach, zabawach oraz konkursach. Prezentowały stroje podczas „Pokazu mody balowej” oraz umiejętności taneczne podczas „Bitwy na taniec”, w której rywalizowali chłopcy z dziewczynkami. Pojedynek był bardzo wyrównany. Jury wydało werdykt o remisie i każde z dzieci w nagrodę dostało balon. Podczas tańców uśmiech nie znikał z ich twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Liski były bardzo szczęśliwe i radosne, że jeszcze długo po zakończonej zabawie opowiadały o swoich wrażeniach.

[…]
11Sty2021

Liski w dniach od 11-go stycznia do 14-go lutego realizowały III Moduł Innowacji Pedagogicznej „Emocja” w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”, który nosił tytuł „Moc Słów”. Pierwszym naszym zadaniem było umieszczenie plakatu informacyjnego na temat modułu. Następnym realizacja scenariusza pt.: „Moc słów”. Na początku zajęć dzieci zaznaczały na termometrach swoje samopoczucie. Następnie witaliśmy się różnymi częściami ciała w rytm melodii „Marsza Radetzky’ego” Johann’a Strauss’a. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Czym jest magia słów”. Potem wyruszyliśmy pociągiem do „Krainy Magii Słów”. Dotarliśmy do pierwszej stacji – „Wierszykowo”, gdzie słuchaliśmy wiersza Natalii Usenko „Magia słów” i rozmawialiśmy na temat tego, kiedy mówimy: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia. Po dotarciu na następną stację „Dla każdego cos miłego” zawitaliśmy do „Krainy Życzliwości”, w której wszyscy są mili i popularne jest mówienie sobie miłych rzeczy. Słuchaliśmy także opowiadania pt.: „Drzewko pięknych słów” oraz wykonaliśmy takie drzewko, na którego liściach napisaliśmy „miłe słowa”. Kolejna stacja, to stacja „Trzy magiczne słowa”. Dzieci odgrywały scenki, w których używały „magicznych słów” – proszę, dziękuje i przepraszam. Po dotarciu na ostatnią stację „Medale wdzięczności”, Liski wykonały z talerzyków medale dla kolegi lub koleżanki. Za wykonanie zadań przypisanych do każdej stacji, dzieci otrzymywały jeden bilet, na którym napisane były sylaby. Po przeczytaniu ich powstał napis „Magia słów”. I w ten sposób podróż po krainie „Magii słów” dobiegła końca.

[…]
17Gru2020

„Dawno temu przed wiekami
W małej wiosce Betlejem,
Cud się zdarzył nad cudami:
Zszedł na ziemię mały Bóg.”

Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, podczas których możemy poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół nas. To czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji i nadziei. Tą piękną atmosferę daje się odczuć również w naszym przedszkolu.

[…]
17Gru2020

Troje dzieci z grupy Liski: Patryk Kilanowicz, Dawid Tarkowski i Lena Turowska reprezentowało nasze przedszkole w Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym p.t. : „Wesołe mamy miny, gdy głoskę rrr… ćwiczymy”. Celem konkursu było zdobywanie nowych doświadczeń przez dzieci ćwiczące najtrudniejszą głoskę, rozwijanie kreatywności i wyobraźni oraz wzmacnianie wiary we własne siły i motywowanie do dalszej pracy. W ramach konkursu dzieci, pod okiem pani Magdaleny Cieślik, wykonały prace różnymi technikami plastycznymi, przedstawiające głoskę R w grupach spółgłoskowych [tr], [dr].
Dnia 17.12.2020r pani Dyrektor Iwona Kożuchowska wręczyła dyplomy i nagrody książkowe uczestnikom konkursu. Dziękujemy wszystkim dzieciom, które podjęły wyzwanie i wzięły udział w konkursie. Jednocześnie gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

[…]
9Gru2020

Przedszkolny konkurs literacki „Z pamiętnika Świętego Mikołaja” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Prace zgłoszone do konkursu były bardzo pomysłowe, a oryginalne historie wymyślone przez dzieci z powodzeniem mogłyby się znaleźć w pamiętniku św. Mikołaja.
Jury miało trudne zadanie, gdyż wszystkie prace były ciekawe i niepowtarzalne. Wnikliwie zapoznało się ze wszystkimi pracami i po długich obradach postanowiło przyznać w konkursie 8 WYRÓŻNIEŃ. O wyjątkowości tych prac zadecydowały: ciekawe i kreatywne ujęcie tematu, wkład pracy dziecka oraz estetyka wykonania.

[…]
4Gru2020

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego bardzo starannie. Dzieci z grupy Liski wykonały bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj oraz przygotowały piosenkę, którą mogły zaśpiewać dla tak wyjątkowej osoby. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.
Wreszcie, 4 grudnia nadszedł długo wyczekiwany moment.
Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł. Dla każdego Liska zostawił w przedszkolu mały upominek i list, w którym wyjaśnił ze jest mu bardzo przykro ale z powodu okropnego wirusa nie może ich odwiedzić osobiście. Zapewnił dzieci, że cały czas o nich pamięta. Podziękował również za wszystkie wspaniałe listy, które od nich dostał.
Wszystkie Liski bardzo przeżywały ten wyjątkowy dzień w roku. Tego dnia na twarzach wszystkich dzieci można było zobaczyć wielką radość.
Dziękujemy Ci Św. Mikołaju za odwiedziny i wspaniałe prezenty. Mamy nadzieję, że za rok się spotkamy.

[…]
20Lis2020

W listopadzie zrealizowaliśmy kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „TECHNIKOLUDEK czyli przedszkolak w świecie technologii”. Przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy zajęcia edukacyjne dotyczące największych wynalazków technicznych XXI wieku. Liski były bardzo zainteresowane nowinkami technicznymi, dzieliły się swoimi doświadczeniami i wiadomościami na temat oglądanych przedmiotów zawartych w prezentacji. Oglądaliśmy też wystawę zorganizowaną w holu naszego przedszkola, którą przygotowały zajączki. Dzieciom bardzo podobały się dawne wynalazki technologiczne.

Agnieszka Woźniak

[…]
12Lis2020

Dzieci z grupy LISKI wykonały kolejne zadanie w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolak interpretując słynny obraz Vincentego Van Gogha „Słoneczniki”. Było bardzo kreatywnie i twórczo. Dzieci były bardzo zaangażowane. Prace wykonywaliśmy etapowo. Rozpoczęliśmy od przyklejenia na płycie cd pestek dyni i kaszy gryczanej. Następnie dzieci malowały farbami oraz wycinały listki i łodygi z kolorowego papieru . Elementy połączyliśmy, przykleiliśmy całość na kolorowych kartonach i oto efekt.

[…]
10Lis2020

Liski chcąc upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości wykonały pracę plastyczną przedstawiające Godło Polski. Rozmawialiśmy też o Polsce, ojczyźnie, patriotyzmie. Poznaliśmy historię powstania państwa polskiego. Dzięki temu przedszkolaki chciały pokazać, że pamiętają o wszystkich walczących z Polskę, świętują i kochają naszą ojczyznę.

Agnieszka Woźniak, Magdalena Korzan

[…]
Font Resize
Contrast