Sówki

Wychowawca: mgr Nina Agnieszka Janeczek
Nauczyciele uzupełniający: mgr Małgorzata Misiak, mgr Beata Romanek
Pomoc nauczyciela: Karolina Anioł

16gru2022

„Kacper i Emma – zimowe wakacje”, to kolejna propozycja filmu, jaką przedszkolaki miały okazję obejrzeć w związku z udziałem programie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Jest to filmowa opowieść bogata w takie formy aktywności jak: jazda na nartach, kulig czy budowanie śniegowego zamku. Po szalonej bitwie na śnieżki, dwójka przyjaciół chętnie gra w gry planszowe, popijając przy tym ciepłe kakao. Historia bohaterów opowiada o tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które towarzyszą skomplikowanym koleżeńskim relacjom. Opowieść stanowi dowód na to, że prawdziwa przyjaźń może przetrwać wszelkie przeciwności losu. Poza tym, to doskonała propozycja dla wszystkich ciekawych świata maluchów. Dzisiejsza wizyta w kinie dostarczyła naszym przedszkolakom  wielu pozytywnych wrażeń.

Marzena Karczmarz

[…]
28paź2022

W dniu 28 X przedszkolaki z grup: Króliczki, Sówki i Kotki wybrały się na Cmentarz Parafialny św. Anny w Lubartowie. Celem spaceru było uczczenie pamięci zmarłych poległych w walce o niepodległość oraz zapalenie zniczy na ich grobach.
Wychowankowie dowiedzieli się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.

[…]
25paź2022

Dzieci z grupy Sówki, Króliczki i Wróbelki uczestniczą w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Lubartowskim Ośrodku Kultury . Organizowany jest już po raz 14. Zakłada comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów i przedszkolaków, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Jest powiązany z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Ministerstwa kultury oraz Dziedzictwa Narodowego …w październiku obejrzały pierwszy film z serii: „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”.

[…]
14paź2022

„ABC…Chleba chcę,
Lecz i wiedzieć mi się godzi,
Z czego też to chleb się rodzi?(…)”

W piątek 14 października dzieci z grupy Sówki i Wróbelki udały się na wycieczkę do piekarni Bigoraj – Jeżowski, by bliżej poznać pracę piekarza. przedszkolaki z uwagą śledziły etapy wypieku, oglądały maszyny i urządzenia do robienia pieczywa oraz produkty niezbędne do przygotowania chleba…a do przedszkola wróciły z pysznymi drożdżówkami.

[…]
7paź2022

Dnia 7 października Wróbelki i Sówki wybrały się z wizytą do Nadleśnictwa w Lubartowie. Główny celem naszej wyprawy było rozbudzenie u dzieci zainteresowania leśną przyrodą. Leśnicy oprowadzili nas po ścieżce edukacyjnej w trakcie pokonywania której dzieci poznały skarby lasów oraz nazwy niektórych drzew i grzybów. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem podczas którego była okazja do posilenia się smaczną kiełbaską.

[…]
4paź2022

4 października Sówki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Ten dzień miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również maja swoje prawa. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców , poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi…były wiersze, piosenki, zabawy a na zakończenie przedszkolaki wykonały wspólny plakat XXL – puzzle „Dzień Zwierzat”.

[…]
26wrz2022

Dnia 26 września dzieci z grupy: Sówki i Kotki wykorzystując przepiękną pogodę i uroki jesieni wybrały się do parku na wycieczkę.
Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, karmiły kaczki, zbierały liście które wzbogaciły nasz kącik przyrodniczy. Był też czas na bieganie i zabawy. Do przedszkola wróciliśmy w doskonałych humorach. Z pewnością powtórzymy kiedyś taką wyprawę…Lubimy chodzić na wycieczki, było super!!!

[…]
24wrz2022

‘Skarby jesieni”
Z drzew pospadały
żołędzie, kasztany,
a my na te skarby
super pomysł mamy.

Jesień króluje nie tylko w ogrodach czy sadach. W naszym przedszkolu można ją znaleźć w kąciku przyrody przygotowanym przez grupy: Króliczki i Sówki… można tam obejrzeć wspaniałe okazy warzyw i owoców jak też kosze kasztanów, żołędzi, jarzębiny…Podkreślić należy, iż kąciki przyrody dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania. Oczywiście lepiej podglądać jesień na zewnątrz, ale miło jest jednak śpiewać o niej, gdy mamy ja w zasięgu wzroku!!!

[…]
19wrz2022

19 września Sówki wybrały się do sali zabaw „Eu – Geniusz”. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji takich jak: dwupoziomowy labirynt z przeszkodami, zjeżdżalnie, basen z kulkami, tablica interaktywna oraz wiele kącików zabaw, gdzie każdy przedszkolak znalazł coś dla siebie.
Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, ale także okazja do doskonałej zabawy i rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy.
Godzina szalonej zabawy w tunelach na zjeżdżalni i w basenie z kolorowymi piłkami minęła Sówkom bardzo szybko, a nawet – za szybko. Zadowoleni, lekko zmęczeni, ale pełni wrażeń i emocji, pożegnaliśmy się z tym bajkowym miejscem, gdzie wkrótce ponownie wrócimy.

[…]
18wrz2022

W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu odbyło się kolejne już spotkanie muzyczne z ” Wędrującą Filharmonią”. Pierwsze muzyczno-ruchowe zabawy w nowym roku szkolnym nosiły tytuł ” Morskie opowieści„. Tym razem dzieci dowiedziały się kim jest prawdziwy marynarz oraz na czym polega zawód ratownika wodnego. Przy akompaniamencie keyboardu oraz trąbki miały okazję poznać i zaśpiewać pieśni marynarzy czyli „szanty” oraz zatańczyć w parach „taniec irlandzki”. Ciekawym elementem zajęć była boja ratownicza, dzięki której dzieci mogły poczuć się jak na prawdziwej akcji ratunkowej. Po tańcach, marszach i śpiewach przyszedł czas na odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z muzyką w ramach ” Wędrującej Filharmonii”.

E. Truszkowska

[…]
16wrz2022

Początek roku szkolnego, to dobry czas aby wszystkim przedszkolakom przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa. W drugim tygodniu września dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 4 wybrały się na edukacyjny spacer na pobliskie skrzyżowania z sygnalizacja świetlną, by poćwiczyć poprawne przechodzenie przez jezdnię. Żabki, Jeżyki, Biedronki, Motylki, Zajączki, Kotki, Króliczki, oraz Sówki obserwowały ruch uliczny pieszych, rowerzystów, samochodów, rozpoznawały napotkane znaki drogowe i poznawały ich znaczenie. Po powrocie do placówki podczas zajęć edukacyjnych dzieci dzieliły się swoja wiedzą i doświadczeniem, utrwalały nowe wiadomości oraz wykonywały różne prace plastyczne związane z bezpieczeństwem na drodze.

Wychowawcy grup

[…]
16wrz2022

„Bile dzwon na alarm,
już spieszą strażacy.
Czasem w nocy – ze snu,
czasem w dzień – do pracy…”
16 września grupę Sówek odwiedził strażak Łukasz Olszak – tata naszej Laury. W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka, opowiedział o sprzęcie używanym podczas akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i w przedszkolu. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami. Przedszkolaki chętnie zabierały głos…zadawały pytania jak i odpowiadały na pytania strażaka odnośnie np. znajomości numerów alarmowych. Wizyta ta była doskonałym podsumowaniem tematyki tygodnia „Bezpieczny przedszkolak”.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy tacie naszej Laurki za poświęcony nam czas.

[…]
11lip2022

Wszystkim dzieciom i ich Rodzicom, życzymy wspaniałych, radosnych i bezpiecznych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń, bajkowych przygód i samych słonecznych.

Panie z grupy Sówki


10cze2022

9 czerwca dzieci z grup Sówki i Wróbelki wybrały się na wspaniałą i pełną wrażeń wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie. Pierwszym wielkim wydarzeniem był przejazd autokarem, następnie spotkanie ze Strażakiem, który zapoznał nas że sprzętem używanym do akcji. Wielką niespodzianką była zabawa w sali edukacyjnej OGNIK, tutaj również pan Strażak zapoznał nas z zasadami postępowania podczas pożaru. Był to bardzo udany pobyt. Dziękujemy Panom Strażakom, którzy byli z nami.

N. Janeczek, M. Szczygieł, M. Misiak

[…]
8cze2022

TO KOLEJNA ATRAKCJA Z OKAZJI DNIA DZIECKA…03.06 SÓWKI ODWIEDZIŁY SALE ZABAW EU-GENIUSZ. OD SAMEGO RANA PANOWAŁA RADOSNA ATMOSFERA. NA DZIECI CZEKAŁO WIELE ATRAKCJI…ROZPOCZELIŚMY OD WSPANIAŁYCH, BARDZO SŁODKICH WARSZTATÓW CZEKOLADOWYCH PO KTÓRYCH DZIECI MOGŁY WYKAZAĆ SIĘ KREATYWNOŚCIĄ OZDABIAJĄC PUDEŁECZKA NA SŁODKOŚCI. WARSZTATY SPRAWIŁY SÓWKOM WIELE RADOŚCI…PO ZAKOŃCZONEJ PRACY BYŁ CZAS NA ZABAWY SWOBODNE…CUDOWNY DZIEŃ

NINA JANECZEK

[…]
4cze2022

Mamo! Tato! Chodźcie z nami!
Damy Wam – łąkę.
Z kwiatami, ze skowronkiem, ze słonkiem.
Do wąchania, słuchania, patrzenia…

A do łąki dodamy życzenia.
Nawet gdy się zachmurzy na niebie,
nawet gdy się kłopotów nazbiera,
my uśmiechniemy się do siebie,

zawsze, jak dziś, jak teraz” 

Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy.

„Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Dnia 02.06.2022r. grupa „Sówki” przygotowała montaż słowno –  muzyczny z okazji z okazji Dnia Mamy i Taty. Przedstawienie rozpoczęło się od improwizacji ruchowej przy muzyce poważnej pt. „Jeden dzień z życia łąki”, a uwieńczeniem były tańce, piosenki i życzenia. Było radośnie i miło… 
Z okazji Dnia Rodziny życzymy Państwu dużo zdrowia, uśmiechu, satysfakcji z bycia rodzicem. Jak najwięcej ciepła, wspólnie spędzanego czasu oraz wzajemnej bliskości, czułości, zrozumienia i tolerancji. 

Nina Janeczek, Małgorzata Szczygieł

[…]
22kw.2022

Dnia 22.04 grupa Sówki rozpoczęła obchody Światowego Dnia Ziemi. Z tej okazji dzieci przypomniały sobie jak nazywa się nasza planeta, jaki ma kształt i dlaczego dbanie o nią jest tak ważne zarówno dla ludzi, zwierząt jak i roślin. W tym dniu również wykonaliśmy wspólna prace plastyczną w wymiarze XXL „ Ziemia nasza planeta”

C.D.N

[…]
13kw.2022

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE DZIECI Z GRUPY SÓWKI PRZYGOTOWAŁY PISANKI… TYM RAZEM WYKORZYSTAŁY DO TEGO STYROPIANOWE JAJECZKA, FARBY I DUŻO BŁYSZCZĄCYCH OZDÓB. MALOWANIE I DEKOROWANIE SPRAWIŁO MAŁYM SÓWKOM OGROM RADOŚCI JESZCZE RAZ ŻYCZYMY WESOŁYCH ŚWIAT

N. Janeczek

[…]
4kw.2022

Dnia 4-5 kwietnia 2022 r w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lubartowie odbyły się warsztaty przyrodnicze z motylami egzotycznymi. Przedszkolaki miały okazję poznać budowę motyla z bardzo bliska, fazy jego rozwoju. Dzieci zapoznały się z zwyczajami życiowymi owadów, mogły je nakarmić owocami. W zamian za to motylki radośnie fruwały po sali. Przedszkolaki dowidziały się ciekawostek o różnych gatunkach motyli, uczestniczyły w zajęciach w mobilnym Labolatorium Przyrodnika, prowadziły obserwację przyrodniczą z użyciem mikroskopu. Nie zabrakło też gry edukacyjnej z nagrodami.  Na zakończenie, każdy samodzielnie pomalował i ozdobił własny magnes w kształcie motyla.

P. Podleśna, S. Wojnowska

[…]
28mar2022

Dnia 28 I 29 marca 2022 r. przedszkolaki z grup: Sówki, Jeżyki, Żabki, Zajączki, Pszczółki, Misie, Króliki, Wróbelki oraz Motylki wzięły udział  w warsztatach pierwszej pomocy z Misiem Edziem oraz jego pomocnikami Gieniem i Florianem.  Każda grupa oddzielnie uczestniczyła w spotkaniu. Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Zajęcia rozpoczęły się bardzo aktywnie od wspólnej gimnastycznej rozgrzewki z naszym bohaterem. Łącząc naukę z zabawą, przedszkolaki pogłębiły swoją wiedzę na temat sposobów postępowania w przypadku zadławienia, krwotoku, omdlenia. Dzieci ćwiczyły ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej. Przedszkolaki trenowały na misiu prawidłowe ułożenie, opatrywanie ran, złamań i guzów.
Następnie miały możliwość ćwiczyć masaż serca na specjalistycznym fantomie LED. Każda grupa wykonała pamiątkowe, grupowe zdjęcie z Misiem Edziem.

Bardzo ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy przedmedycznej w przedszkolu i oswajanie z nią dzieci, ponieważ kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym.

S. Wojnowska

[…]
18mar2022

18 i 21 marca przedszkolaki z naszego przedszkola, miały okazję odbyć warsztaty edukacyjne z użyciem podłogi interaktywnej. „Magiczny dywan” to nowoczesna, innowacyjna forma edukacji poprzez zabawę, łącząca ruch z wyświetlanym na podłodze obrazem. Dzieci podczas zajęć mogły ingerować w tok zabaw, gier i wizualizacji za pomocą ruchów ręką, nogą a czasem i całym ciałem. Przedszkolaki łapały pojawiającego się i znikającego pingwinka doskonaląc przy tym spostrzegawczość, skupienie uwagi oraz zwinność. Rozwijały umiejętność rozpoznawania liter, znajomość języka angielskiego. Miały też możliwość ćwiczyć celność poprzez rzut piłką do bramki.
Atrakcyjna pomoc edukacyjna daje możliwość zabawy ale również wypracować metody zdrowej rywalizacji i wzajemnego wspierania się, integracji grupy. Pobudza wyobraźnie, pozwala pozbyć się nadmiaru energii.

Nasze przedszkolaki były zachwycone z „magicznego dywanu”. Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach. Każdy mógł spróbować swoich sił w różnych dziedzinach.

S. Wojnowska

[…]
Font Resize
Contrast